Apache RTR 200 4V Özellikleri


Apache RTR 200 4V Özellikleri

TVS RTR 200 4V'nin sizi şaşırtacak özelliklerini okudukça onunla sürüş yapma isteğini artacak.
 
'A-RT Terlik Debriyaj' Teknolojisi 
Sürücünün daha iyi tur süreleri elde etmesini sağlayan, daha hızlı vites büyütme işlemlerinde debriyaj kuvvetinde % 22 azalma ile motosikletin performansını vurgular. Teknoloji, aynı zamanda yüksek hızlı vites küçültmelerde sürücü güvenliğini sağlamayı, viraj alırken tekerlek sıçramasını önlemeyi ve geri denge tork sınırlayıcı etkisiyle araç stabilitesini arttırmayı hedefliyor.
Heyecan verici yarış performansıyla, TVS Apache RTR 200 4V Race Edition 2.0'da Terlik Debriyajının piyasaya sürülmesi, aynı zamanda minimum çabayla keskin ve hassas vites geçişleri vaat ediyor.
 
O3C TEKNOLOJİSİ
TVSM patentli Yağ Soğutmalı Yanma Odası (O3C) Ram-hava destekli teknoloji, olağanüstü dayanıklılıkta yüksek devir performansı sağlayan motorun ısı haritasını 10⁰C ile düşürür. Hafif Nano kızak kaplamalı piston, doğrusal yarış gaz tepkisi ve daha yüksek motor ömrü ile yüksek devirli sürüşler sunar.
 
ELEKTRONİK YAKIT ENJEKSİYON SİSTEMİ
Çeşitli ortam koşullarında düzgün ve tutarlı motor çalışması için 16 bit mikro işlemci tarafından kontrol edilen kapalı döngü yakıt enjeksiyon sistemi. Gelişmiş Yakıt Enjeksiyon sistemi şunlardan oluşur:
Rölanti Hava Kontrol Vanası (IACV): Motorun durmasını önleyen ve sürüşün iyileştirilmesine yardımcı olan rölanti dengesini kontrol etmek için by-pass havası ölçmek ve beslemek.
Manifold Mutlak Basınç (MAP) Sensörü: Çeşitli ortam koşullarında çalışmak için manifold basıncını ve sıcaklığını ölçmek için.
Yakıt Enjektörü: Yüksek basınçlı ikiz püskürtme yakıt enjektörü, daha iyi atomizasyon ve dolayısıyla daha yüksek yanma verimliliği için vanaların hemen arkasında yakıt sağlar:
Lambda Sensörü: Egzozdaki artık oksijeni ölçmek ve motoru hedeflenen Hava-Yakıt Oranı (AFR) ile çalıştırmak.
Sıcaklık Sensörü: Daha iyi çalıştırılabilirlik ve sürülebilirlik için motorun durumunu hissetmek.
Yakıt Pompası: En yüksek yanma verimliliği için yakıtı enjektöre daha yüksek basınçta beslemek için.
 
ŞASİ 
Çok Gövde Dinamik Analiz kullanılarak tasarlanan TVSM patentli Çift Katlı Bölmeli Senkro Sert Şasi, optimize edilmiş araç düzeni sağlar, böylece dengeyi % 25 oranında artırır ve mükemmel sürüş dinamikleri için kriterini sınıfında ayarlar.
 
SÜSPANSİYON
Monotüp yüzer pistonlu amortisörlü Monoshock, mükemmel dinamik tepki ve mükemmel yol dengesi sağlamak için KYB ile işbirliği içinde sıkıştırma ve geri tepme sönümlemesi için hassas ayarlanmıştır.
 
YARIŞ LASTİKLERİ
Üstün kavrama ve uzun ömürlü performans sağlayarak mükemmel tutuş sağlar.
 
EŞSİZ SESİ
Eşsiz Ses Mühendisliği teknikleri kullanılarak geliştirilen ve tamamen paslanmaz çelikten yapılmış olan RTR 200 4V Serisi, sizi daha fazla sürüşü gerçekleştirmeye iten düşük frekanslı bir ses sağlar.
 
İnstagram:  @tvs_turkiye
TVS Motor Tükiye, İsotlar Grup Distribütörlüğündedir.

KVKK Aydınlatma Metni